Charakteristika
Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu. Muzeum je umístěno v zámeckých interiérech někdejšího hradu Úsova.
Původní gotický hrad, postavený ve stylu francouzského kastelu, náleží mezi nejstarší na Moravě. Je královského založení z první poloviny 13. století, první zmínka o něm spadá do roku 1260. Ve 14. století byl krátce v držení Šternberků. Byl občasným sídlem synovce Karla IV., markraběte Prokopa, jemuž sloužil ve válkách s jeho bratrem Joštem jako důležitý opěrný bod. V 15. století byl dlouhodobě zastaven pánům z Vlašimi. Jejich nástupci, Boskovicové, získali v 16. století hrad do vlastnictví a od roku 1597 patřil Lichtenštejnům.
Z původní hradu se dochovaly především hradby zpevněné válcovými věžemi, zvýšené pro potřeby dělostřelby v 15. století. Renesanční klenby v zámecké budově a některých místnostech hospodářských budov dokládají výstavbu zámku na místě staršího gotického paláce a rozšiřování zástavby za Boskoviců. Barokní přestavba zámku a výstavba honosného schodiště byla provedena v letech 1692 – 1699 podle návrhů Domenica Martinelliho.
V objektech úsovského zámku sídlila po dlouhou dobu správa panství, v letech 1852 – 1867 zde působila první lesnická škola na Moravě, v letech 1911 – 1914 městská obchodní mlynářská škola a v meziválečném období česká obecná menšinová škola. V roce 1898 schválil Jan II. z Lichtenštejna zřízení lesnického a loveckého muzea s bohatými sbírkami zvířeny z rozsáhlých lichtenštejnských panství a z loveckých výprav do Polska, Itálie, Afriky a Indie. Pro jejich umístění byl následně vybrán úsovský zámek. Lichtenštejnové vlastnili zámek do roku 1945, poté ho spravoval stát, od roku 1995 je hrad a zámek majetkem města Úsova.
Stálá expozice: Lovecko-lesnické muzeum
Chodby a slavnostní schodiště při vstupu do expozice lemují trofeje naší a exotické zvěře, jimž dominují paroží jelenů. Exponáty v prvních čtyřech sálech připomínají historii hradu a zámku Úsov a historii lovecko-lesnického muzea. Z nich jmenujme alespoň model hradu zachycující jeho opevnění ve 13. století, archeologické nálezy ze zámeckého nádvoří, korespondenci předválečné správy zámku s preparátory nebo staré inventární a návštěvní knihy. Před vstupem do expozice africké zvěře nahlédneme do černé kuchyně.
Poté již obdivujeme preparát lva, lví kůže, hlavy gazel, antilop, zeber a žirafy a další exponáty, za nimiž nás čeká sál kozorožců. Ve druhém patře si prohlédneme kolekce středoevropských savců a ptáků, zaujmou nás preparáty srnců, kamzíků, divokých prasat, kachen, hus, bažantů, koroptví, medvědů, lišek a další zvěře, mezi nimiž neujde pozornosti preparát vlka. Jeden ze sálů druhého patra nás zavádí do říše hmyzu.
Na zámku nechybí ani zbrojnice známá svou unikátní sbírkou pytláckých zbraní zabavených hajnými na lichtenštejnských panstvích. Lovecké trofeje, zoologické preparáty a zbraně doplňují modely demonstrující práci v lese, modely nářadí, posedů, lesních staveb a podobně. Mezi obdivované unikáty patří sada značkovacích seker z lichtenštejnských revírů a tzv. knihovna dřevin, kolekce dřevěných krabiček ve tvaru knih s plody a listy různých druhů dřevin. Jediným zařízeným pokojem v expozici je sál vybavený nábytkem z kořenů stromů. Ve sbírkách úsovského muzea je přes 4 000 kusů přírodnin, z toho na 700 kusů rohů a parohů lemujících zdi chodeb a zámecké schodiště.
Stálá galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše
Ve třetím patře zámku je umístěna galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše představující průřez umělcovou tvorbou. Typický mistrův rukopis nacházíme zvláště na olejomalbách, zátiších, portrétech a především na krajinomalbách s motivy z jeho oblíbeného kraje, severní Moravy.
V přízemí budovy se konají krátkodobé výstavy a ve výstavních prostorách třetího patra jsou přes sezónu umístěny výstavy tematicky související se stálou expozicí.
Web: http://www.muzeum-sumperk.cz www.usov-muzeum.cz
Email: usov@muzeum-sumperk.cz
Lovecko-lesnické muzeum Úsov, zařízení Vlastivědného muzea v Šumperku, přísp.org.
Zámecká 1
Úsov
789 73
sobota, neděle, svátek: 9.00 – 16.15 hod. / poslední vstup 14,45 /
Květen a červen:
úterý – neděle: 9.00 – 19.00 hod. /poslední prohlídka 17,30 /
Červenec – srpen
úterý – neděle: 9.00 – 19.30 hod. poslední prohlídka 18,00 /