Charakteristika
Muzeum Šumperk je největším zařízením Vlastivědného muzea v Šumperku, a to jak rozsahem sbírkového fondu, tak velikostí expozic a výstavních prostor. Je sídlem ředitelství organizace, odborných pracovišť společenských a přírodních věd, redakce sborníku Severní Morava a informačního centra. Muzeum využívá více jak poloviny budov areálu Pavlínina dvora v Šumperku, objektu v parku v centru města.
Muzeum v Šumperku bylo založeno jako soukromé v roce 1896. V roce 1945 bylo předáno do české správy a na počátku 50. let mu byly přiděleny nové prostory v Pavlínině dvoře. Pavlínin dvůr je původně příměstský hospodářský dvůr z počátku 19. století. Ve 30. letech 19. století byl doplněn o panský obytný dům, který byl v 80. letech 19. století a na počátku století 20. rozšířen na obytný palác upravený v novorenesančním stylu.
Stálá expozice: Historie a příroda severozápadní Moravy
Muzejní expozice byla otevřena v roce 1996 u příležitosti 100. výročí založení muzea v Šumperku. Je instalována v 11 sálech a prezentuje dějiny šumperského regionu a přírodu Šumperska a Jesenicka.
Úvodní sály jsou věnovány přírodě Šumperska a částečně také Jesenicka. Geologické podmínky jsou dokumentovány typickými horninami. Skutečnost, že část regionu byla v minulosti pokryta ledovcem, je připomenuta srovnáním říčního štěrkopísku z Mohelnice s ledovcovým výplavem ze Supíkovic. Rostliny Hrubého Jeseníku jsou prezentovány na barevných fotografiích, kamenná suť s rostlinami imituje horskou krajinu nad hranicí lesa a doplňkem jsou exponáty mechorostů, lišejníků a preparáty skutečných hub rostoucích v naší oblasti. Rozmanitosti živočišné říše jsou dokumentovány jen zlomkem z asi 30 tisíc živočišných druhů, které v jesenické oblasti žijí. Z bezobratlých živočichů zasluhují pozornost lastury perlorodky říční, ryby jsou vystaveny nejen jako preparáty, dvě velká akvária jsou osazena i živými exempláři. Z obratlovců jsou nejpočetněji zastoupeni ptáci, včetně vzácných druhů tetřeva, tetřívka a jeřábka. Dominantním exponátem je vlk, zastřelený v roce 1965 u Starého Města, nejnovějšími přírůstky jsou preparáty divokého prasete, kamzíka a srnce.
Úvod historické části muzejní expozice patří nejvýznamnějším regionálním archeologickým nálezům. Při nedávném archeologickém průzkumu byla na Novém Hradě nalezena unikátní kolekce železných předmětů a také kachlová kamna. Vzrůstající počet řemesel a upevnění postavení cechů v Šumperku dokazuje i celá řada vystavených muzejních sbírkových předmětů. Jednou z dominant této části expozice je renesanční malovaná křtitelnice z roku 1615, pocházející z kostela v Maršíkově. Zajímavými jsou také ukázky slavnostního měšťanského šatu z 2. poloviny 18. století a doklady zručnosti nábytkářské výroby 17. a 18. století. Kachle a formy dokumentují tvorbu hrnčířů z Mohelnicka, Zábřežska i Šumperska. Sklářská výroba četných místních hutí, z nichž se tovární výroby dočkala pouze sklárna v Rapotíně, je dokumentována instalovanými sklářskými nástroji a pamětními sklenicemi. Tradiční regionální hornická a hutnická výroba je připomenuta předměty z oblasti užitého umění (těžítka, stojánky, ale i kamna, žehličky apod.).
Rekonstrukce interiéru tkalcovské světnice z konce 19. století představuje tradiční výrobu kraje. Výtvarné umění regionu prezentují díla od gotiky až po lidové umění 19. století. Poměry měšťanských domácností přibližuje řada zajímavých dobových předmětů. Růst průmyslové výroby v regionu od 2. poloviny 19. století, kdy vedle lnářské výroby došlo i k rozvoji hedvábnictví, je dokumentován mj. několika dobovými vzorníky. Obě světové války a meziválečné období připomínají vedle zbraní, uniforem a válečných vyznamenání, také fotografie, plakáty, letáky, platidla a další dokumenty. Unikátním přírůstkem expozice je pamětní váza, kterou vyrobili rapotínští skláři a v roce 1946 ji darovali představitelé města Šumperka manželce prezidenta Haně Benešové u příležitosti 1. výročí osvobození republiky.
Ve výstavní síni muzea, v Hollarově galerii a příležitostně i v Rytířském sále se konají krátkodobé výstavy.
Fax: 583 214 909
Web: www.muzeum-sumperk.cz
Email: vmsumperk@muzeum-sumperk.cz
Vlastivědné muezum v Šumperku, příspěvková organizace
Hlavní třída 22
Šumperk
787 01
úterý – pátek :
9 – 12, 12.30 – 17 hod
sobota :
9 – 13 hod
neděle :
13 – 17 hod