Charakteristika
BOTANICKÁ ZAHRADA Výstaviště Flora Olomouc s rozáriem, alpinem a krátkodobými expozicemi jarní a letní flory se rozkládá na ploše tzv. Korunní pevnůstky v Bezručových sadech, oddělená od zbytku sadů ramenem řeky Moravy. Areál o rozloze sedmi hektarů se specifickým krajinářským pojetím, s odpočinkovými a naučnými zákoutími skýtajícími neopakovatelné průhledy do historického jádra města, byl vybudován v 60. letech minulého století.
Alpinum, expozice na terase pevnostního valu, bylo založeno v roce 1979. Dominujícím prvkem jsou zakrslé jehličnany, z nichž k nejzajímavějším patří borovice Pinus strobus \'Pumila\', Pinus parviflora \'Adcocks Dwarf\'a kalifornská Pinus aristata s pryskyřičnými výpotky na jehlicích. Tento druh, jehož domovinou jsou severoamerické Skalisté hory, reprezentuje nejstarší stromy světa, které se dožívají věku až 4 tisíce let. Další ze zajímavostí je např. z Dálného východu pocházející jehličnan Microbiota decussata, barvící se v zimě do bronzova, objevený až v roce 1921 a do světové zahradní architektury rozšířen prostřednictvím českých odborníků.
Součástí botanické zahrady je unikátní rozárium se sbírkou, jež čítá přes 600 odrůd růží velkokvětých, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy.
Od jara do podzimu nabízí botanická zahrada svým návštěvníkům mimo bohaté škály barev, tvarů a vůní, i četné zábavné, kulturní či naučné programy pro velké i malé. Díky propojení nabídky různých oddechových možností naplňuje funkci zelené oázy uprostřed města.
Zahrada smyslů je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k záhonu je bezbariérový, takže je kromě nevidomých určen i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.
Zahradě, jejíž cílem je poskytnou zajímavé smyslové - hmatové, čichové či sluchové zážitky zrakově postiženým návštěvníkům botanické zahrady, dominuje záhon zhruba osmi desítek druhů bylin s bezbariérovýn přístupem a značením v Braillově písmu. Výběr rostlin je takový, aby je mohli lidé vnímat hmatem, sluchem nebo čichem. Jsou tady rostliny aromatické, léčivé, nemohou návštěvníka ohrozit například trny a nemohou vyvolávat alergické reakce. Zahrada je doplněna výsadbou dřevin. Vyvýšený záhon je osázen například mateřídouškou, libečkem, šalvějí, různými druhy trav, sasankami či rozchodníky.
Zelený a voňavý projekt architekta Ivara Otruby je zatím pouze třetím svého druhu v ČR. Zahrad doplňuje také haptická (hmatová) stezka pro nevidomé. Zrakově postiženým přiblíží botanickou zahradu výstaviště Flora i vzorkovník kmenů u dětského hříště zahrady, dřevěné sochy u Mlýnského potoka, obří dřevěné šachy, dřevěný xylofon, gruzínská dřevěná plastika, reliéfy a mozaiky handicapovaných dětí z DC Topolany nebo oblázkové stezky.
Web: www.flora-ol.cz
Email: info@flora-ol.cz
Výstaviště Flora Olomouc, a. s.
Wolkerova 17
Olomouc
771 11
(mimo pondělí) 9.30 – 18.00 hod