STRUČNÁ HISTORIE MUZEA
Současné Muzeum Komenského v Přerově vzniklo postupným slučováním několika přerovských muzeí.
Nejstarším z nich, Museum Komenského, bylo založeno z iniciativy ředitele měšťanských škol Františka Slaměníka v roce 1888 a patří tak k prvním svého druhu na světě. Muzeum bylo spravováno Ústředním spolkem Jednot učitelských na Moravě a ve Slezsku.
V souvislosti s přípravami Národopisné výstavy v Praze v roce 1895 a rozsáhlým sběrem národopisného materiálu vzniklo v roce 1902 Městské muzeum v Přerově, spravované městem a řízené Kuratoriem městského muzea.
Další dvě přerovská muzea vznikla ze soukromých sbírek. V roce 1922 bylo otevřeno Teličkovo archeologické muzeum (zakladatel Antonín Telička) a v roce 1927 Hudečkova sbírka hmyzu (zakladatel Ladislav Hudeček).
Městské museum sídlilo od roku 1906 v přerovském zámku. Ostatní přerovská muzea byla kvůli nedostatku jiných vhodných prostor umístěna ve školních budovách a měla velmi úzkou návaznost na školský systém.
V roce 1930, po dokončení rekonstrukce přerovského zámku, se městský úřad rozhodl věnovat budovu muzejním účelům a současně provést reorganizaci muzejních institucí. Do zámecké budovy byla umístěna dvě samostatná muzea – Muzeum Komenského (spravované Ústředním spolkem Jednot učitelských na Moravě a ve Slezsku) a Městské muzeum (spravované městem), jehož součástí se stalo Teličkovo archeologické muzeum a Hudečkova sbírka hmyzu.
Instalace nových muzejních expozic probíhala v letech 1931 – 1935. V roce 1935, u příležitosti otevření muzeí, se v prostorách zámku sešel 16. sjezd Svazu československých muzeí. V období okupace byla zrušena expozice domácího a zahraničního odboje a v roce 1942 byl celý sbírkový fond tzv. legionářského muzea ze zámku odvezen na neznámé místo. V roce 1944 byla část sbírek přestěhována do kláštera v Přestavlkách a zpět se vrátila v roce 1945.
Od roku 1945 se Město Přerov snažilo převést Muzeum Komenského pod svou správu. V roce 1950 jednání vyústila k rozhodnutí předat Muzeum Komenského do vlastnictví města, pod správu místního národního výboru. Tím došlo ke sloučení obou muzeí pod názvem Muzeum J. A. Komenského v Přerově.
1. ledna 1956 přešlo muzeum pod správu Okresního národního výboru v Přerově a oblast jeho působnosti se rozšířila na celý okres. Tomu odpovídal i nový název Okresní vlastivědné muzeum J. A. Komenského v Přerově.
V souvislosti s budováním struktury okresní muzejní sítě bylo muzeum 1. července 1963 přejmenováno na Vlastivědný ústav v Přerově a bylo zařízením s celookresním rozsahem působnosti v oblasti muzejnictví, památkové péče, ochrany přírody a kronikářství. Jeho pobočkami se stala do té doby samostatná muzea v dalších městech okresu – Městské muzeum v Hranicích, Národopisné muzeum v Tovačově a Městské muzeum v Kojetíně. Okresní síť byla dobudována přičleněním hradu Helfštýna v roce 1960, Moravské ornitologické stanice v roce 1961 a nově vzniklého Muzea Záhoří v Lipníku nad Bečvou v roce 1971.
V roce 1978 byl název vlastivědných ústavů jako nevyhovující zrušen a muzeum se vrátilo zpět ke svému dřívějšímu názvu Okresní vlastivědné muzeum J. A. Komenského v Přerově. Jeho charakter a působnost však zůstala zachována.
Ke změnám došlo až v důsledku společenských změn po roce 1989. V roce 1993 se osamostatnilo nově vzniklé Městské muzeum a galerie v Hranicích a v roce 1994 i muzeum v Kojetíně, začleněné do Městského kulturního střediska Kojetín. Samotné přerovské muzeum se v roce 1993 vrátilo ke svému původnímu názvu Muzeum Komenského v Přerově a v roce 2003 přešlo pod správu Krajského úřadu Olomouc.
Web: www.prerovmuzeum.cz
Email: info@prerovmuzeum.cz
Muzeum Komenského v Přerově
Horní náměstí 7
Přerov
750 11
Út-Pá 8-17 hod., So a Ne 9-17 hod. (polední přestávka 12:00-13:00).