HASIČSKÉ MUZEUM Obce Čechy pod Kosířem
Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně na hasičské stříkačky v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Muzeum, které patří svým druhem k největším na Moravě, stojí v místech, kde se nacházela jedna z výrobních hal tehdejší slavné továrny na hasičské stříkačky.
Jeho exponáty a jejich vzájemné souvislosti daleko překračují rámec běžné sbírky hasičského vybavení, či síň tradic místního hasičského spolku. Dokumentují rozvoj a problémy podnikání, období expanze i krachu, invenci autorů některých technických řešení i patentů, a také kvalitu práce v dílnách.
Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček tažených koňským spřežením až po moderní výkonné stroje s odstředivými čerpadly s pohonem benzínovými motory. Muzeum také dokumentuje řemeslnou zručnost dnes již zašlých řemesel jakými byly mosazník, mědikovec, kolář, řemenář, helmař, kotlář, provázník, slaměnkář, košíkář…, které stály na počátku vzniku těchto unikátních strojů.
Technickou pozoruhodností jsou koňmi tažené pístové stříkačky s velkým výkonem. Jedna z takovýchto stříkaček po opuštění výrobní haly hasila v roce 1881 Národní divadlo v Praze. O dobré kvalitě stříkaček firmy Smekal svědčí i skutečnost, že byly žádány nejen hasiči v zemích celé Evropy, ale i v Egyptě a Číně.
Na realizaci muzea hasičské techniky měl významný podíl místní hasičský sbor, za vydatné finanční a materiálové pomoci a všemožné podpory vedení obce. Pro veřejnost bylo hasičské muzeum otevřeno 5. července roku 2000 a pro obrovský zájem hasičů i veřejnosti bylo v polovině roku 2005 rozšířeno o další novou výstavní halu.
Pokud chcete získat více informací o historii továrny na hasičské stříkačky a hasičského vybavení na jejímž místě dnes stojí toto muzeum, doporučujeme Vám otevřít si naše vebové stránky wwwcechypk.cz, kde je daleko více informací o hasičském muzeu, vystavených exponátech a hlavně fotodokumentace techniky pro hasiče, která se v hasičské továrně v Čechách pod Kosířem od roku 1820 vyráběla a kterou už nikde jinde neuvidíte.
Hasičské muzeum je přístupné každoročně od 1.dubna do 31.října, a to vždy v pátek, sobotu a neděli od 10,00 hod do 12,00 hod a od 13,00 hod. do 17,00 hod. Při zájmu návštěvníků jsme připraveni umožnit prohlídku s výkladem také v anglickém a německém jazyce, po předběžné dohodě kdykoliv. Stačí zavolat na některé z níže uvedených čísel. Mimo tuto dobu Vám rádi naše muzeum ukážeme kdykoliv po dohodě s průvodci na telefonu: Josef Polách 582 373 531, Josef Menšík 582 373 557 nebo se starostou obce na telefonu 582 373 726 Mobil 723 471 329
Návštěvu hasičského muzea je možné spojit s prohlídkou pamětní síně Josefa Mánesa na zdejším zámku, kde jsou v pamětní síni Josefa Mánesa, který na toto panské sídlo téměř 20 roků jezdil. V Čechách pod Kosířem a okolí Mánes namaloval svá stěžejní díla k vidění jsou zde jeho obrazy a další pamětihodnosti. Zámek je situován cca 200 m od hasičského muzea.
Při návštěvě zámku, můžete navštívit také dvacetihektarový park, který je stejně jako zámek národní kulturní památkou a stojí za to ho vidět. Je zde možné vidět ojedinělé stromoví a rybníky, jak je možné je vidět na příklad v Pruhonicích u Prahy, neboť zakladatelem obou parků byl významný dendrolog Hrabě Štěpán Sylva Tarouca. Oba parky byly vybudovány přibližně stejnými metodami a pravděpodobně i stejnými lidmi.
Unikátní park v Čechách pod Kosířem je celoročně volně přístupný. Otevírací doba Pamětní síně Josefa Mánesa na státním zámku v Čechách pod Kosířem je v době od 1.dubna.do 31.října, a to mimo pondělí vždy od 10,00 hod do 12,00 hod a od 13,00 hod. do 17,00 hod. Vstupné je stejné jako v hasičském muzeu, dospělí 20,- Kč a děti 10,- Kč.
Web: www.cechypk.cz/hasiske-muzeum
Email: hasicke.muzeum@cechypk.cz
Hasičské muzeum
nám Svobody 289
Čechy pod Kosířem
798 58
od 1. června DO 31. srpna – kažfý den mimo pondělí od 10.00 do 12.00 hod. od 13.00 DO 17.00 hod.
Počátek poslední prohlídky je 30 min před koncem provozní doby.