Charakteristika
Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v domě, jehož počátky sahají do druhé poloviny 13. století. V roce 1957 byla budova zakoupena pro potřeby mohelnického muzea, které zde sídlí dodnes. První staletí existence domu připomínají gotické sklepy, z období rané renesance se dochovaly vzácné fresky, z nichž nejpůsobivější je tzv. Hostina bohatcova zobrazující podobenství o boháči a Lazarovi z evangelia sv. Lukáše. Současnou podobu získal objekt po ničivém požáru z roku 1841, kdy byla vystavěna čelní fronta budovy s průjezdem. V jedné z místností nového křídla se dochovala původní výmalba z druhé poloviny 19. století, která je autentickým doplňkem instalovaného měšťanského pokoje v nové stálé expozici Z dějin Mohelnicka.
Stálá expozice: Z dějin Mohelnicka
Oceněná prestižní cenou Gloria musaealis za nejlepší expozici roku 2005. Dne 30. listopadu 2005 byla otevřena expozice Z dějin Mohelnicka, která svými historickými předměty, pregnantními texty a nápaditým uměleckým ztvárněním uvádí do dějů, které prožívali naši předkové. Keramické nádoby a železné předměty připomínají osídlení na Mohelnicku od 11. do 15. století. Kopie listin, archeologické nálezy a fotografie objektů dokumentují stavební a hospodářský rozvoj města Mohelnice ve 13. až 16. století, včetně mohelnického hradu, farního kostela a tzv. biskupského domu. V první místnosti zaujme kolekce loštické keramiky s proslulými loštickými poháry. Cechovní postavníky jsou ozdobou druhé místnosti, v níž jsou vzpomenuta mohelnická řemesla, obchod a správa města. Kabát postiliona připomíná poštovní stanici v Mohelnici na trase z Olomouce do Prahy.
Nahlédnout do života měšťanů 19. století nám dává bohatý soubor textilií a oděvů ve třetí místnosti, která je zařízena jako měšťanský pokoj v 19. století. V další místnosti se návštěvník seznámí mezi jiným i s menšími průmyslovými podniky v Mohelnici, povětšinou již zaniklými, ale také s někdejším dolováním tuhy u Svinova a železné rudy u Květína. Nápaditě jsou aranžovány interiéry školního kabinetu, krejčovské dílny a holírny, které navozují atmosféru první poloviny 20. století. Z let poválečných neujdou pozornosti šachové figurky z chlebového těsta, které byly vytvořeny v letech 1953 až 1954 ve věznici na Mírově jedním z vězňů odsouzených v politických procesech v padesátých letech 20. století nebo autentické fotografie lékařů vězněných na Mírově, pořízené pomocí čoček z brýlí.
V malé galerii výtvarného umění nechybějí jména jako F. J. Schimek, W. Sekanina, F. Hoplíček, J. Přílezský, H. Šilberský, J. Štipl, J. Podolský, E. Jeřábková-Štiplová, V. Urbánková a V. Opravil. Závěr expozice patří historii i současnosti elektrotechnické výroby, prezentované dnes mohelnickou firmou Siemens, ale také výrobci světlometů a dalšího příslušenství automobilů, firmě HELLA AUTOTECHNIK a štěrkovně a pískovně Kámen Zbraslav v Mohelnici.
Ve výstavní síni muzea se každoročně koná několik krátkodobých výstav.
Web: www.muzeum-sumperk.cz
Email: mohelnice@muzeum-sumperk.cz
Muzeum Mohelnice, zařízení Vlastivědného muzea v Šumperku, přísp.org.
Kostelní nám 3
Mohelnice
789 85
úterý – sobota : 9 – 12, 13 – 16 hodin